Recenzja książki
"Najdłuższa podróż" Nicholas Sparks

Powieść pt. "Najdłuższa podróż" Nicholasa Sparksa to piękny i ciekawy utwór. Doskonale nadaje się do czytania w długie zimowe wieczory. Jest dość obszerny i liczy niemal 500 stron. Akcja powieści toczy się w Stanach Zjednoczonych w Karolinie Północnej.
           Rozdziały poświęcone są naprzemiennie głównym bohaterom : Lukowi, Sophie, Irze. Autor ukazuje losy dwóch par, które dzielą lata doświadczeń. Przypadek sprawia, że ich historie zbiegają się w nieoczekiwanym momencie.
            Już na początku powieści dowiadujemy się o poważnym wypadku drogowym 90 – letniego Iry Levinsona. Jego auto przebija zaporę i stacza się po zboczu. Zakleszczony w samochodzie kierowca ma nikłe szanse na uzyskanie pomocy. Ranny staruszek bardzo cierpi i ...czeka.
            Wtedy wracają do niego wspomnienia. W majakach gorączkującego Iry pojawia się żona Ruth, która zmarła przed dziewięciu laty. Próbuje ona obudzić w cierpiącym małżonku wolę przetrwania.
            Kolejne rozdziały powieści poświęcone są dziejom miłości Iry do Ruth.
Bohater pamięta każdą chwilę spędzoną z ukochaną. Poznał ją w 1939 roku, a poślubił w 1946 roku po powrocie z frontu II wojny światowej, gdzie służył w lotnictwie.
Umierający narrator przywołuje w pamięci dni przeżyte z ukochaną małżonką. Ileż tam jest ciepła , wzajemnej cierpliwości, wyrozumiałości, tolerancji i szacunku.
Para nie ma dzieci. Nie spełnia się marzenie Ruth o dużej rodzinie. Swoją miłość przelewa na uczniów, gdy pracuje jako nauczycielka w prowincjonalnej szkole. Swą pracę wykonuje z pasją i oddaniem. W kręgu zainteresowań kobiety znajduje się sztuka współczesna. W domu stale pojawiają się prace młodych zdolnych artystów, zakupione w Black Montain, gdzie tworzyli najwybitniejsi autorzy amerykańskiej sztuki współczesnej XX wieku.
Powstaje kolekcja obrazów, która systematycznie się rozrasta. W tym miasteczku para spędziła miesiąc miodowy. Każdy zakupiony tam obraz przypomina najpiękniejsze chwile przeżywane przez małżeństwo. Ira o uczuciu do żony pisze w listach. Co roku tradycyjnie podróżują do Black Montain.
              Po 45 latach małżeństwa umiera Ruth. Osamotniony Ira pisuje teraz listy do zmarłej małżonki . Ma je w aucie, gdy jedzie w góry i ulega wypadkowi.
              Ranny Ira po 3 dniach od wypadku zostaje odnaleziony przez Luka i Sophie. W ich ręce trafia także korespondencja przeznaczona dla Ruth. Kiedy staruszek przebywa w szpitalu, docierają do niego młodzi ludzie, aby przekazać mu listy. Tu odczytują ostatni list Iry skierowany do żony. Schorowany, wyczerpany Ira umiera.
              Kim są Sophie i Luke? To para zakochanych dwudziestokilkulatków, którzy planują wspólną wędrówkę przez życie. Dzieli ich wszystko, ale łączy miłość.
Sophie jest studentką historii sztuki, a jej przyjaciel - rolnikiem pracującym na ranczu i ujeżdżaczem byków. Młodzi pochodzą z różnych środowisk i rodzin. Mamy więc okazję przyjrzeć się studenckiemu życiu w campusie. Możemy też dowiedzieć się nieco o codziennej pracy i obowiązkach amerykańskich farmerów.
              Najciekawsze są jednak informacje o zwyczajach młodych ludzi, biorących udział w konkursach na ujeżdżanie byków. Kiedyś, podczas rodeo, Luk uległ poważnemu wypadkowi a jego leczenie pochłonęło majątek. W efekcie jego farma jest zagrożona przejęciem przez bank. Na szczęście los pomaga Lakowi. Uczestniczy on w aukcji obrazów, należących niegdyś do Iry i Ruth. Kiedy kupuje pierwszy wyceniony obraz, staje się właścicielem wspaniałej kolekcji malarstwa współczesnego zgromadzonej przez małżeństwo. Okazuje się, że zakup portretu Ruth wiąże się z odziedziczeniem kolekcji wartej fortunę!
               "Najdłuższa podróż" to ciekawa powieść. Myślę, że spodoba się czytelnikom, bo jest w niej sporo o relacjach międzyludzkich. Autor pisze o tym, czego doświadczamy podczas swej życiowej wędrówki.
                Interesująco pokazana jest sympatia między młodymi ludźmi, narodziny miłości, początki związku, ale też wierna miłość w małżeństwie, wspólne pasje, tworzenie domu pełnego miłości i rodzinnego ciepła, kultywowanie tradycji, troska o drugiego człowieka, zachwyt codziennością.
                 Życie wszystkich bohaterów powieści, tak jak i nasze, jest wypełnione marzeniami, nadziejami, planami, oczekiwaniem i tęsknotą. Życie przynosi też, niestety, niemiłe niespodzianki i rozczarowania.
                 Jeśli chcesz poznać ciekawych bohaterów i dowiedzieć się o ich życiowych perypetiach, sięgnij po powieść "Najdłuższa podróż"!

Zuzanna Skoczyńska
DKK dla dorosłych