Recenzja książek
"Stulecie Winnych" (t.1-2) A. Grabowskiej 

"Są książki, które się czyta.
Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego."

 „Stulecie Winnych. Tom 1. Ci, którzy przeżyli
          „Stulecie Winnych” jest to epicka opowieść o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, których dramatyczne losy zostały wplątane w wielką historie. Ałbena Grabowska pokazuje jak wielkie wydarzenia wpływały na losy zwykłych ludzi, których życie pełne było trudnych wyborów i dramatycznych przeżyć.
         Akcja powieści zaczyna się w czerwcu 1914 roku narodzinami dwóch sióstr bliźniaczek  Ani i Mani Winnych. Cała opowieść toczyć się będzie wokół losów dziewczynek i ich rodziny. Oprócz fikcyjnych ,w powieści pojawiają się również takie postacie historyczne jak Jarosław Iwaszkiewicz i Stanisław Lilpop, wielki przemysłowiec i mecenas sztuki. Autorka bardzo umiejętnie wpisała prawdziwe losy Lilpopa oraz jego córki Anny, żony Jarosława Iwaszkiewicza, w życie fikcyjnych bohaterów.
         Pierwszy tom powieści zatytułowany „Ci którzy przeżyli” obejmuje lata 1914-1939 czyli czas zawieruchy wojennej i okres międzywojenny, a kończy się dokładnie 1 września 1939 roku rozstrzelaniem mieszkańców Brwinowa na miejscowym rynku.

 „Stulecie Winnych. Tom 2.  Ci, którzy walczyli” 
          1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się
w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział. Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem  i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?

Małgorzata Tatko
DKK dla dorosłych