Recenzja książki
"Tańcząc z wrogiem" Paul Glaser

           Książka Paula Glasera ,,Tańcząc z wrogiem” to niezwykle porywająca historia żydowskiej nauczycielki i choreografki tańca pochodzącej z Holandii.
           Paul Glaser- bratanek Rosie, na podstawie wojennych zapisków, fotografii, listów ciotki i rozmów, rekonstruuje jej dramatyczną wojenną historię. Na skutek prowadzonej polityki antyżydowskiej, Rosie zostaje aresztowana i przebywa w kilku obozach koncentracyjnych. Energia, życiowa zaradność i osobisty urok pozwalają jej na przetrwanie koszmaru II wojny światowej. Dzięki optymizmowi i wielkiej chęci życia, a nawet swoistej zuchwałości, Rosie zdołała uniknąć komory gazowej. W tak nieludzkich warunkach starała się nadać swojemu życiu sens. Uczyła tańczyć esesmanów w Auschwitz i tym samym przekonywała ich o swojej szczególnej przydatności i umiejętnościach. Niektóre z poczynań Rosie wydają się nam kontrowersyjne. Nie mnie oceniać jej postępowanie w tych strasznych czasach. Pragnęła żyć! Bulwersować możemy się tym, że w ogóle doszło do Holocaustu i świat, prawie cały świat przymykał na to oczy. To przerażające!
          Polecam książkę Paula Glasera ,,Tańcząc z wrogiem”, gdyż zawiera ona wiele cennych historycznych informacji dotyczących II wojny. Pozwala poznać konkretnych ludzi i ich zachowania. I te dobre, i te odrażające. Wojenne losy Rosie to wciągająca historia. Historia ze szczęśliwym zakończeniem. Splot różnorodnych wydarzeń i ogromna determinacja pozwoliła więźniarce w pasiaku, skazanej na zagładę, wytańczyć sobie ocalenie i wolność.
Bożena Pikula
DKK dla dorosłych
w Modliborzycach