W sobotę, 5 września 2020 roku zapraszamy na czytanie dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”. W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania usłyszymy wybrane fragmenty sztuki w interpretacji zaproszonych gości. W role Balladyny, Aliny, Kirkora, Pustelnika, Skierki, Chochlika, Filona, Wdowy, Grabca oraz Goplany wcielą się m.in.:  przedstawiciele władz samorządowych, radni, bibliotekarki, członkowie DKK...

Ze względu na panującą sytuację epidemiczną tegoroczne Narodowe Czytanie realizowane jest w jak najbezpieczniejszej formie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Wydarzenie dostępne będzie wyłącznie w wersji ONLINE i dostępne będzie na profilu Biblioteki u Kazimierza na Facebooku:

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zapraszamy!