Czynne w sobotę!

Drodzy Czytelnicy! Pracujące soboty wracają! 
Zapraszamy już w najbliższą, 16 września 2023 r.!
Jesteśmy dla Was od 9.00 do 13.00!

            Biblioteka oferuje swoim czytelnikom:


• bogaty wybór literatury pięknej dla dorosłych, młodzieży i dzieci ,
• literaturę popularno - naukową,
• podstawowe słowniki, informatory, encyklopedie,
• lektury szkolne,
• literaturę obcojęzyczną,
• audiobooki,
• filmy i dokumenty dźwiękowe,
• czasopisma,
• bezpłatny dostęp do Internetu,
• lekcje biblioteczne,
• zajęcia dla dzieci i młodzieży w okresie ferii i wakacji,
• bezpieczny „Kącik malucha”,
• spotkania autorskie,
• wystawy,
• warsztaty,
• spotkania z ciekawymi ludźmi,
• X-box i interaktywną podłogę,
• kursy komputerowe i językowe,
• kino w bibliotece…

KARTY BIBLIOTECZNEE DLA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI

        Drodzy Czytelnicy od początku roku 2022 r. w Bibliotece u Kazimierza w Modliborzycach i jej filiach w: Stojeszynie Pierwszym, Wierzchowiskach Pierwszych i Wolicy Pierwszej dostępne są plastikowe Karty Biblioteczne. Są one wydawane podczas wizyty w bibliotece.

Biblioteka u Kazimierza. 
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna 
im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach


          Biblioteka u Kazimierza w Modliborzycach jest samorządową instytucją kultury. Służy społeczności lokalnej w zakresie udostępniania zbiorów oraz zaspakajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i komunikacyjnych. Popularyzuje literaturę i organizuje życie kulturalno - oświatowe.  Do podstawowych zadań Biblioteki u Kazimierza należy: gromadzenie i opracowanie zbiorów, udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu, działalność informacyjna, działalność kulturalno-oświatowa i promocyjna oraz współpraca z innymi bibliotekami  i instytucjami działającymi na terenie gminy Modliborzyce. Biblioteka organizuje co roku różnego rodzaju imprezy dla użytkowników np.: spotkania z pisarzami, konkursy, prelekcje literackie i historyczne, wieczory poetycko – muzyczne, wystawy okolicznościowe oraz wernisaże promujące twórczość lokalnych artystów.
           Księgozbiór biblioteki ponad 22 tys. woluminów i zawiera m.in.: literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popularnonaukową, literaturę obcojęzyczną, regionalia, audiobooki, filmy, dokumenty dźwiękowe i kartograficzne, czasopisma. W skład biblioteki wchodzą: Biblioteka u Kazimierza w Modliborzycach (biblioteka główna z Oddziałem dla dzieci) oraz trzy filie zlokalizowane w miejscowościach Stojeszyn Pierwszy, Wierzchowiska Pierwsze i Wolica Druga.

Deklaracja dostępności serwisu Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach

Biblioteka u Kazimierza. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://bibliotekaukazimierza.pl  Biblioteki u Kazimierza. Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach

Data publikacji strony internetowej: 2017-09-07

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-07-06

Serwis internetowy jest: zgodny ze standardami W3C oraz WCAG 2.1 na poziomie AA, dostosowany do urządzeń mobilnych oraz częściowo zgodny z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

- Część plików nie jest dostępnych cyfrowo (są to starsze dokumenty wytworzone przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej stron i portali internetowych oraz niektóre dokumenty wytworzone przez inne podmioty zewnętrzne w formie skanu lub plików graficznych przesłane do Urzędu w celu publikacji na naszym portalu),

- Licznik odwiedzin nie posiada dodatkowego atrybutu alt

 

Wyłączenia:

mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,

 

Obsługa:

Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki, jak i wyłącznie samej klawiatury (z wykorzystaniem klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter )

 

Wygląd:

Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

  • zmiana wielkości czcionki,
  • zmiana kontrastu.

Całość serwisu oparta jest na stylach CSS.

 

Pomoc w nawigacji:

Na stronie znajduje się wyszukiwarka ułatwiająca odnalezienie poszukiwanych treści.

 

Wersja mobilna — działanie na różnych urządzeniach

Nasz serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.

Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.

W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.

 

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-02-04 na podstawie audytu zewnętrznego z uwzględnieniem poprawek z dnia 30.01.2020r.

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt mailowy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu (15) 15 8715 103 oraz pocztą tradycyjna pod adresem: Biblioteka u Kazimierza. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach

  1. Piłsudskiego 63 b, 23-310 Modliborzyce. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Dostępność architektoniczna

Budynek Biblioteki u Kazimierza. Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach, ul. Piłsudskiego 63 b

  • Do budynku prowadzi 1 wejście od strony ul. Piłsudskiego.
  • Do wejścia prowadzą:  schody oraz podjazd dla wózków inwalidzkich, znajdujący się przy schodach.
  • Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabo widzące.
  • Wejście nie jest  zabezpieczone bramkami.
  • W budynku nie ma windy.
  • Dla osób na wózkach dostępne są  korytarze i pomieszczenia na parterze.
  • Urząd posiada 1 toaletę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych.
  • Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
  • W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
  • W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.

 

Przed pomnikiem Piłsudskiego lata 30-te
Przed pomnikiem Piłsudskiego lata 30-te Źródło: zdj. ze zbiorów Urszuli Bzdyry (w arch. biblioteki)
Park - pomnik Piłsudskiego
Park - pomnik Piłsudskiego Źródło: zdj. ze zbiorów Urszuli Bzdyry (w arch. biblioteki)
2
Zmieszczona dzwonnica po bombardowaniu w 1939 r., Źródło: zdj. ze zbiorów Urszuli Bzdyry (w arch. biblioteki)
1 (2)
Plebania po zbombardowaniu 1939 r., Źródło: zdj. ze zbiorów Urszuli Bzdyry (w arch. biblioteki)
15-galeria 1200-1200Q72
Modliborzyce - rynek, Źródło: zdj. ze zbiorów Małgorzaty Wrześniewskiej (w arch. biblioteki)
1
Modliborzyce - rok szkolny 1957/58, Źródło: zdj. ze zbiorów Małgorzaty Tatko (w arch. biblioteki)
13
Z uroczystości pierwszomajowych, Modliborzyce 1950 r., Źródło: zdj. ze zbiorów Anny Kowalik (w arch. biblioteki)
gh
Po gradobiciu na tak zwanych Półćwiartkach - polach modliborzyckich, 8 VII 1954 r., Źródło: zdj. ze zbiorów Anny Kowalik (w arch. biblioteki)
przedszkole m-ce 1961r.-Resizer-1200Q75
Przedszkole w Modliborzycach ok. 1961 r. Źródło: zdj. ze zbiorów Zuzanny Skoczyńskiej (w arch. biblioteki)
panorama-resizer-1200
Modliborzyce - dawniej i dziś Autor: Magdalena Trojnara Źródło: arch. Biblioteki u Kazimierza w Modliborzyacch
STRAŻ DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE
Akt poświęcenia Domu Strażackiego w Modliborzycach Źródło: zdj. ze zbiorów Urszuli Bzdyry (w arch. biblioteki)
gmina-z-lotu-ptaka
gminny-osrodek-kultury
gmina-modliborzyce

Biblioteka u Kazimierza w Modliborzycach zaprasza dzieci i młodzież oraz dorosłych do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach.
Proponujemy między innymi:


• lekcje biblioteczne,
• rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”,
• „Od trzeciego roczku, beż książeczki ani kroczku” – akcja promując czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci,
• „Tydzień Bibliotek”, podczas którego odbywają się spotkania, przedstawienia, konkursy, lekcje biblioteczne,
• Zajęcia dla dzieci i młodzieży w trakcie ferii zimowych i wakacji,
• spotkania autorskie,
• różnego rodzaju kursy i warsztaty,
• imprezy okolicznościowe,
• spotkania z ciekawymi ludźmi,
• w ciągu całego roku kontynuujemy akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.

Działalność promująca czytelnictwo:

  • udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
  • akcje: "Ferie w bibliotece", "Wakacje w bibliotece"
  • spotkania autorskie
  • spotkania z ciekawymi ludźmi
  • konkursy czytelnicze
  • konkursy plastyczne
  • konkursy fotograficzne
  • wieczory literackie
  • kółko teatralne
  • lekcje biblioteczne
  • wystawy, gazetki